Terapia egzystencjalno-humanistyczna

po zakupieniu Babyhaler jestem bardzo zadowolony z jego działania

Terapia egzystencjalno-humanistyczna jest specyficzną formą terapii psychologicznej, w której bardzo istotna jest więź między terapeutą a pacjentem. Ideą terapii egzystencjalno-humanistycznej jest obdarzenie zaufaniem człowieka. Panuje przekonanie, że człowiek ma możliwość rozwoju, a jednocześnie pełną wolność odnośnie podejmowanych decyzji. W ten sposób samodzielnie decyduje o tym, jakie poglądy będzie posiadał oraz jakimi wartościami będzie się kierował. Istotą tego rodzaju terapii jest także odpowiedzialność za podjęte decyzję. Uważa się, że człowiek cierpi na skutek braku kontroli nad własnym życiem.

Decydując się na terapię egzystencjalno-humanistyczną, należy odpowiednia dobrać psychoterapeutę. Terapeuta powinien stworzyć taką atmosferę spotkań, dzięki której możliwy byłby rozwój pacjenta. Jedną z najważniejszych cech terapeuty jest wiarygodność. Terapeuta powinien być szczery ze swoim pacjentem. Pacjent musi odczuwać, że psychoterapeuta jest zainteresowany jego losem. Ważna jest także akceptacja pacjenta, ponieważ dopiero wówczas terapia może odnieść skutek.

W trakcie terapii psychoterapeuta powinien uważnie słuchać swojego pacjenta. Przydatne mogą okazać się takie cechy interpersonalne, jak empatia oraz cierpliwość. Pacjent powinien czuć się bezpiecznie podczas całej terapii.