Od czego zależy skuteczność psychoterapii?

bardzo skuteczny Astma lek

Korzystanie z pomocy psychologa stało się obecnie niemal trendem. Jest to szczególnie popularne w krajach zachodnich, również w Polsce terapie psychologiczne są coraz powszechniejsze. Terapie są szczególnie wskazane dla osób, które zmagają się z różnymi problemami emocjonalnymi lub doświadczyły traumatycznych przeżyć. Pomoc psychologa jest nieoceniona w przypadku problemów w małżeństwie czy zrozumieniu źródła własnych problemów.

Podstawą wizyty u psychologa jest rozmowa. Istotnym jej czynnikiem jest jednak zaufanie między pacjentem a psychologiem. Często występują trudności w przeprowadzeniu terapii, które związane są z tym, że pacjent nie przyszedł z własnej woli, a np. po namowach rodziny bądź przyjaciół. Zazwyczaj taki pacjent odmawia współpracy, wobec czego terapia może nie okazać się skuteczna. Warto zaznaczyć, że największe efekty są widoczne wówczas, gdy pacjent sam zgłasza się do psychologa, ponieważ chce zrozumieć istotę swoich zmartwień bądź problemów.

Często jednak wymagana jest długotrwała terapia, która obejmuje wiele spotkań. Uzależnione jest to od postępu terapii, a także motywacji pacjenta do pracy nad sobą. Wiele osób regularnie korzysta z pomocy psychologa, gdyż dzięki temu obserwują poprawę jakości swojego życia.