Jak wybrać psychoterapeutę?

przedstawiono nowoczesny lek na astmę

Skuteczność całej terapii psychologicznej w dużym stopniu zależy od wybranego psychoterapeuty. Znalezienie odpowiedniej osoby często jest długotrwałe. Warto pamiętać, że między psychoterapeutą a pacjentem powinno istnieć wzajemne zaufanie. Wybierając psychoterapeutę, należy zwrócić uwagę na jego kompetencje. Dobry psychoterapeuta powinien cechować się odpowiednim wykształceniem oraz kwalifikacjami. Najlepiej, jeśli przynależy do określonej grupy psychoterapeutycznej.

Pracując jako psychoterapeuta należy znać własne ograniczenia oraz możliwości. Bardzo ważne jest poznanie własnych reakcji emocjonalnych. Psychoterapeuta nie powinien subiektywnie oceniać swojego pacjenta. W pracy tej ważna jest dojrzałość, w tym również emocjonalna.

Dobry psychoterapeuta inwestuje w swoją wiedzę. Osiąga to uczestnicząc np. w różnych konferencjach, dzięki którym dowiaduje się o najnowszych technikach leczenia danych zaburzeń. Istotna jest także wytworzenie odpowiedniej relacji z pacjentem. Jednakże o prawidłowości takiej relacji można się przekonać dopiero na pierwszym spotkaniu. Jeszcze przed terapią warto wypytać psychoterapeutę odnośnie jego kompetencji. Poszukiwania dobrego terapeuty można również rozpocząć od wypytania rodziny lub przyjaciół.